Sažetak | Emocije su jedan od pokretača naših života, pa tako i emocija ljubavi. Osim razuma, s kojim se često spominje u korelaciji, pri donošenju odluka i u našem ponašanju, kažemo da slijedimo svoje srce i da nešto činimo iz ljubavi. O razumu je puno toga već rečeno u znanosti, no, koliko poznajemo ljubav?
Ovaj rad nastao je kao produkt želje za upoznavanjem emocije ljubavi te njezinim prikazom iz viđenja sociologije i socioloških teoretičara.
U radu je ukratko iznesena tematika sociologije emocija te sociologije ljubavi. Iščitavanjem tekstova klasičnih sociologa može se vidjeti kako su emocije spominjali već osnivači sociologije i prvi veliki teoretičari – Comte, Durkheim, Weber, Simmel, a od suvremenih sociologa koji su se bavili ljubavlju iznesena su djela Foucaulta, Giddensa, Baumana i Luhmanna.
Klasični teoretičari govorili su o ljubavi vrlo malo i usputno uz svoje makroteorije, dok su suvremeni sociolozi počeli primjećivati kako su društvene promjene počele utjecati na poimanje ljubavi te su neki od njih i cijele knjige posvetili toj temi. Osim samog primanja i izražavanja ljubavi i doživljavanja emocija općenito, sociologiju kao znanost o društvu zanima i tko sve pokušava definirati ljubav, tko promiče i pokreće razne trendove u ljubavi, kako ljudi uređuju svoje živote s obzirom na razne vrste ljubavi, kakve su prakse iskazivanja ljubavi u različitim društvima te kako druge društvene promjene i procesi utječu na nju.
Cilj rada je približiti emociju ljubavi čitateljima kroz sociološku analizu, a naglasak je stavljen na utjecaj društvenih promjena i procesa na tu emociju. |